Портрет дня. Владислав Крат: “Я хворий триалом і готовий заражати їм молодь”

Дворазовий чемпіон України з велоспорту Владислав Крат другий рік поспіль доводить суперникам, що рівних йому немає і він є номером один в триалі. Як пройшов чемпіонат України в цьому виді велосипедного спорту, який відбувся 25 червня в місті Хорол, Полтавської області, ми дізналися з першоджерела і тріумфатора всеукраїнських змагань.

Владислав, розкажіть чи легко кувалася чергова перемога?

– З таким суперником як Влад Черниш перемогу легкою назвати не можна. Влад дуже сильний спортсмен в плані досвіду, сили і амплітуди. З ним ми конкуруємо другий рік, і, можна сказати, йдемо нога в ногу. В цьому році до останнього не було зрозумілим, хто ж стане чемпіоном країни. У свій арсенал я заробив 30 штрафних балів, Влад 34. У нашому виді велоспорту різниця в чотири штрафні бали – це мізерна частка. Будь-який неправильний мій рух і Черниш міг стати чемпіоном України. Але спорт, як і історія не терпить умовного способу. Бронзовий призер чемпіонату Драгонер Юрій опинився далеко позаду нас і загострення пристрастей розгорялося саме за чемпіонський титул.

Чим відрізнявся даний чемпіонат від змагань попередніх років?

– Рівнем райдерів. В цьому році ми робили трюки на порядок – два вище минулих років. Сектори були дуже ускладнені. Іншими словами, якщо з першого разу не вийшло пройти перешкоду, то часу чисто пройти весь сектор не вистачить. За додатковий час нараховувалися штрафні очки. Також була збільшена висота сектора, та й самі сектора значно відрізнялися від звичних. У кваліфікації ми проходили 8 секторів за дві спроби, а в фіналі 5 секторів і давалася одна спроба.

Ми можемо сказати, що парк KraTrialand є унікальним?

– Безумовно. Схожих трас в світі налічується не більше десяти. Коли в цьому році на Кубку світу в Кракові ми запрошували до нас німців, вони відзначали, що такого моста як у нас, в Європі вони не бачили. У фіналі ми робили акцент на будівництво секторів на європейський рівень. Сектора були на висоті, в довжину стрибок досягав три метри і заввишки 2,5 метра з колоди на бетонну бочку. В Європі траси побудовані саме за такими критеріями. На фіналі ми з Владом «злили» один сектор, так як не вистачило амплітуди на нього за стрибнути. Так, що рівень був на висоті у всіх відносинах. У нашому парку є все: покришки, колоди, піддони, дерев’яні конструкції. З цього року ми пішли за європейським принципом фарбувати сектора, задля естетики.

Кому варто дякувати за поліпшену трасу?

– В першу чергу Олександру Миколайовичу Крату. Нові конструкції – це цілком його заслуга. Привезти, встановити, закріпити – складне завдання, що вимагає маси витрат. Якби не його внесок, то чемпіонату України в триалі не проводилося б. Дякую спонсорам з допомогу в транспортуванні конструкцій, Федерації велосипедного спорту за кваліфікованих суддів.

Вперше в чемпіонаті України з триалу виступали діти. В якому віці можна віддавати дитину займатися триалом?

– Діти – це було круто! За цією категорією стоїть майбутнє. У еліті є дві-три людини які можуть між собою конкурувати, а також виступати на кубках світу. Всі інші категорії: любителі, експерти та інші показують дуже низький рівень підготовки. З одного боку для нас така тенденція образлива, так як ми постійно піднімаємо рівень, намагаємося робити все для розвитку триалу в Україні. Бачили б ви як горять очі у цих дітей! Тому, наше завдання – утримати їх мотивацію займатися триалом. Перш за все, нам, категорії «Еліта», необхідно розвиватися і показувати малюкам приклад. Вони дивляться тільки на елітну категорію, вболівають за нас в фіналі, у кожного був свій фаворит. Видно, що вже в стільки ранньому віці вони хворіють спортом. Так розвивають дітей в Європі. В Італії, Іспанії вся увага тренера віддається дітям. У Росії є академія триалу, де також виховують маленьких чемпіонів. В Європі триалом починають займатися з 3-4 років, на маленьких велосипедах з додатковими коліщатками. Наші ж діти вже долали перешкоди в 30 сантиметрів (щоб не травмувати прим.), з проходженням трьох секторів в обидві сторони. В Україні діє єдина секція для дітей з велотриалу і знаходиться вона в Одесі. Займається дітьми діючий спортсмен і бронзовий призер чемпіонату Драгонер Юрій, за що йому величезне спасибі. З старої відпрацьованої сировини Юрій сам зробив велосипеди для малюків і тепер возить їх по змаганнях: Львів, Рівне та ось тепер в Хорол, на чемпіонат України. Особисто я почав тренуватися з 12 років, зізнатися, це пізно. За кордоном чемпіони світу починали з 5-6 річного віку. Якщо і далі категорія «Діти» буде розвиватися, повірте, і в нашій країні ми зможемо виховати чемпіонів світу.

Де ви черпаєте натхнення і сили займатися триалом?

– Мені дуже пощастило з батьками. Як і я, вони по-хорошому хворі триалом, і я щасливий відчувати підтримку найближчих людей. На жаль, другої половинки поки не зустрів, але я впевнений, що моя людина десь поруч.

Світлини ЧУ